Google

Google AdWords Nedir?

Google AdWords Nedir?

Google AdWords, Türkiye’de internet kullanıcılarının %99’unun tercih ettiği arama motoru olan Google’ın hizmetleri arasında yer almaktadır. 2000’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan Google AdWords, Google üzerinden reklam çalışmaları yapmaya imkan tanır. 

Ideasoft’a göre Google reklamları, birçok farklı platform üzerinden yapılan reklamlardan çok daha fazla kitleye ulaşmayı ve e-ticaret sitelerinin görünürlüklerini arttırmayı sağlamaktadır. Google Ads kullanılarak verilen reklamlarda satışa sunulan tüm ürün ve hizmetlerin tanıtımları kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

Markaların web sitelerine ve mobil uygulamalarına ziyaretçi çekmeyi hedefleyen Google Ads reklamlarında, var olan müşterileri yeni ürün ve hizmetlerle ilgili bilgilendirirken, potansiyel müşterileri de markayla tanıştırabilir ve satış oranları arttırılabilmektedir. 

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Google Ads’in çalışma prensibi işletmelerin bütçesine göre belirlediği hizmetler doğrultusunda düzenlenmektedir. Reklam sahibinin reklamda yer almasını istediği görseller, başlıklar ve metinler ile birlikte reklamın ne kadar süre aktif kalacağı bilgisi Google AdWords reklamlarında belirlenmesi gereken kriterlerdir. 

Bunlar dışında reklamın hangi saat aralıklarında ve hangi günlerde gösterileceği de reklam sahibinin istediği özellikler kapsamında şekillenmektedir. Google Ads reklamları metin reklamları olarak anahtar kelimeler kullanılarak üst sıralarda gösterilmektedir. Anahtar kelimelerle desteklenen reklamlar daha çok ilgi görmekte ve daha çok tıklanma sayısına ulaşmaktadır. Google’ın yaptığı güncellemelerle birlikte reklam verilen alanların üst tarafında 4 adet, alt tarafında ise 3 adet olmak üzere toplamda en fazla 7 adet reklam görüntülenebilmektedir. 

Google AdWords Reklam Modelleri

Markalar, ürün ve hizmetlerine göre arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, alışveriş reklamları, YouTube reklamları ve yeniden pazarlama reklamları arasından kendi pazarlama modellerini de baz alarak AdWords reklamlarını seçmektedir. 

 • Arama Ağı Reklamları

Kullanıcıların belirli anahtar kelimeleri kullanarak yaptıkları ürün veya marka aramalarında ön sıralarda yer alan reklamlar arama ağı reklamları olarak bilinmektedir. Anahtar kelimenin yer aldığı metinleri dikkatli bir şekilde yazmak, daha üst sıralarda yer almak için gerekli olan unsurlardan biridir. 

 • Görüntülü Reklamlar

Özellikle doğru hedef kitleye ulaşmak için en etkili yöntemlerden biri olan görüntülü reklamlar, diğer reklam modellerine göre daha ilgi çekicidir. Mobil applikasyonlarda, YouTube’de ve Gmail’de kullanılabilen görüntülü reklamlarda tanıtılmak istenen ürünün görselleri yer almaktadır. 

 • Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları, markaları e-ticaret sitelerinde bulunan ürün ve hizmetlerin arama motorlarında alışveriş butonuyla/sekmesiyle hedef müşteri kitlesine ulaştırmayı sağlayan reklamlardır. Görseller, açıklama metinleri, fiyatlar ve varsa indirim/fırsatlar gibi bilgiler içeren alışveriş reklamları, ilgili aramalarda markayı öne çıkarak reklamlardır. 

 • Youtube Reklamları

YouTube reklamları birçok marka tarafından kullanılan reklam çeşididir. Genellikle videonun başında ve ortasında olmak üzere ekranın yan bölümlerinde çıkan YouTube reklamları, video sonlarında da verilebilmektedir. Ücretlendirme yöntemlerine göre atlanabilen ve atlanamayan YouTube reklamları bulunmaktadır. 

 • Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamlarının hedef kitlesi geçmişte var olan müşterilerdir. Markayı, ürün ve hizmetleri tekrar hatırlatmak, indirim ve yeni ürünlerden bahsetmek için kullanılan yeniden pazarlama reklamları, mevcut müşteri tekrar kazanmak için en ideal reklam modellerinden biridir.  

Google AdWords Ücretleri

Google Ads ücretlendirmeleri çeşitli etkenlere göre reklamdan reklama farklılık göstermektedir. Tıklanma başına maliyet ve dönüşüm başına maliyet olmak üzere iki mali yükü bulunan Google AdWords reklamlarında;

 • Sektör çeşidi,
 • Sayfa alaka puanları ve
 • Reklam verenin teklifi reklam ücretlerini oluşturmaktadır. 

Google AdWords Kullanan Markalar

Bugün, küçük işletmelerden büyük ve global işletmelere kadar pek çok marka Google reklamlarına büyük bir bütçe ayırmaktadır. Ayırmış oldukları bütçelerin geri dönüşleri de oldukça yüksek kar oranlarına sahiptir. Bu markalar arasında yer alan isimler;

 • Carte d’Or,
 • Amazon 
 • Alibaba
 • Excen,
 • Yemeksepeti,
 • Getir vb.

Google AdWords Kullanmanın Avantajları

Google Ads reklamları kullanılarak markaların elde edebileceği birçok avantaj bulunmaktadır. Zengin bir reklam içeriği ve kaliteli bir reklam görünümü sağlayan Google Adwords kullanmanın avantajları arasında yer alan maddeler:

 1. Çeşitli platformlarda yayımlanan reklamlar, her platformun kendine has kitlesine hitap ettiği için potansiyel müşterilere ulaşmak kolaydır,
 2. Google ile güvenli ve kesintisiz bir reklam kampanyası süreci yönetebilebilmektedir,
 3. Reklam fiyatlarını markaların reklam ve pazarlama bütçesine göre belirlemeleri mümkündür,
 4. Reklamlar hem metin hem görsel hem de video şeklinde verilebildiğinden etkileşimleri oldukça hızlıdır. 

Mesace Global Medya

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir