Web Tasarım

Web Site Tasarımı

Web site tasarımları kurumsal kimliğin veya kişisel blogların ilgi çekici bir şekilde sergilenmesi için en önemli konulardan biridir. Web sitelerinde video, ses, metin yazıları gibi araçlar kullanılarak hem ara yüz hem de ön yüz tasarımı yapılmaktadır. 

Sanal dünyada yer alan pek çok internet sitesi arasından ön plana çıkmak ve daha etkili bir tasarım stili geliştirmek için, web sitelerin tasarımlarını profesyonel olarak düzenlemek gerekmektedir. Estetik tasarımlar, kategorilere ayrılmış ürün veya hizmet başlıkları, kullanıcının rahat bir şekilde site içinde gezinebilmesini sağlayan sade web site tasarımları oldukça rağbet görmektedir.

Web Site Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ziyaretçilerin aradıklarını bulabildikleri, ürün veya hizmetleri kolay bir şekilde satın alabildikleri ve hızlı yüklenen web sitelerin kullanıcı sayıları da doğru orantılı olarak artmaktadır. Bahsedilen türdeki web sitelerin tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler detaylar arasında şunlar yer alır;

 • Sunulan ürün ve hizmetleri en doğru, açık ve net şekilde tanıtmak,
 • Dikkati dağıtan unsurları (sayfayı kaplayan reklamlar gibi) sınırlandırmak,
 • Renk, yazı ve fontu uyumlu bir şekilde dizayn etmek,
 • Göz yormayan, minimal görseller kullanmak,
 • Uzun yazılar yerine daha kısa ve açıklayıcı tanıtım yazıları kullanmak,
 • Canlı ve ilgi çekici bir tasarım oluşturmak. 

Profesyonel Web Site Tasarımı Nasıl Yapılır?

İnternet sitelerinin daha profesyonel ve çarpıcı görünmesi için hazır web site tasarımlarından yararlanılmaktadır. Birbirinden farklı tasarım alternatifleri, renk seçenekleri ve görünüm özellikleriyle hazır web site şablonları her zevke hitap etmektedir. 

Profesyonel web site tasarımları hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tasarım alanında bilgisi olan kişilerin de sıfırdan web site tasarladıkları ve tamamen kendi özel markasına göre web sitelerini şekillendirdikleri görülmektedir. 

Web Site Tasarımlarının Olmazsa Olmazı

Giyim, kozmetik, gıda, alışveriş ve sayısız sektör içerisinde bulunan hemen tüm işletmeler ve bu işletmelerin web siteleri için geçerli olan bazı olmazsa olmaz unsurlar mevcuttur. Örnek verecek olursak;

 • Marka adı ve logosu: Her kurumsal web sitenin genellikle üst bölümünde marka adı ve logosu yer almaktadır. 
 • Markanın künyesi (hakkımızda bölümünü kapsar): Markanın kurulduğu yılı, verdiği hizmetleri, iletişim bilgilerini, hedeflerini ve misyonunu içeren künye bölümü marka hakkında genel bir bilgi vermektedir. Toplanmış olan verilere göre, ziyaretçilerin bir web sitesi içerisinde en çok eksik gördüğü kısım kapsamlı olarak belirtilmemiş iletişim bilgileridir. Telefon numarası, konum, e-mail gibi birden çok iletişim bilgisinin girilmesi müşteriler açısından daha etkilidir. 
 • Satılan ürün ya da hizmetlerin kategorileri: Giyim markalarında kadın, erkek ve çocuk gibi, kozmetik markalarında ten ürünleri, göz ürünleri ve dudak ürünleri gibi pek çok ana ve alt kategori kullanılmaktadır. Bu kategoriler müşterilerin aradıkları ürünleri daha kısa sürede bulmasını sağlar. 
 • İletişim ve canlı yardımlar: İletişim bölümü web site tasarımlarına mutlaka eklenmesi gereken bir bölümdür. Müşterilerin geri bildirimlerini ulaştırdıkları, istek ve şikayetlerini bildirdikleri iletişim kısmında, kısa bir açıklama bölümüyle eklemek istedikleri detaylara yer verilir. Canlı yardımlar ise özellikle gıda alışverişlerinin yapıldığı web sitelerde kullanılmaktadır. 
 • Referanslar: Markaların iş birliklerini ve müşteri yorumlarını kapsayan referanslar bölümü, potansiyel müşterilere güven vermektedir. Markayı ilk kez keşfeden müşteriler için memnuniyet oranı yüksek referanslar olumlu etkiye sahiptir. 
 • Ürün ve hizmetler için içerikler: Web site tasarımlarında en çok yer kaplayan ve en çok kullanılan alan ürün ve hizmetlerin bilgi ya da tanıtım içerikleridir. İçerik metinlerinde yoğunlukla ürün özellikleri, fiyatı, kullanım alanı gibi bilgilere yer verilir. Web siteyi ziyaret eden kullanıcıların ürünler hakkında detaylı bilgilere sahip olmasını sağlayan içerik metinleri Seo uyumlu şekilde yazılmalıdır. Seo hakkındaki yazımızı keşfetmek için buraya tıklayabilirsiniz. (Buraya seo içeriğinin linki eklensin)

Web Site Tasarımının Önemi

Yapılan analizlere göre kullanıcıların ziyaret ettikleri web siteler hakkında fikir sahibi olması 0.05 saniye kadar sürmektedir. Bu gösteriyor ki ziyaretçileri hızlı bir şekilde etkilemek ve ziyaretçilerin sitede kalma ve gezinme süresini artırmak için dolu bir içeriğe sahip web sitelerinin şık bir tasarıma da sahip olması gerekmektedir. Linkler, menüler, kategoriler ve web siteye dahil olan tüm bölümlerin genel hatlarıyla birbirleriyle uyumlu bir atmosfere sahip olması, web sitenin daha kusursuz görünmesini sağlamaktadır. 

Mesace Global Medya

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir