Google

Google Authenticator Nedir?

Google Authenticator Nedir?

Kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamak için birbirinden farklı amaçlara hizmet eden kimlik doğrulama uygulamaları bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu uygulamalar iki adımlı doğrulama güvenlikleriyle donatılmıştır. Kimlik güvenliği uygulamaları e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken veya banka ve finansal işlemlerde başvurulan araçlardır. Kimlik doğrulama uygulamalarının başında gelen yazılım uygulaması ise Google Authenticator’dır. 

Google Authenticator zamana dayalı tek kullanımlık parolalar oluşturmayı sağlayan bir Google hizmetidir. Google Authenticator uygulamasıyla birlikte iki adımlı doğrulama işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Güvenlik gerektiren tüm işler Google Authenticator yazılımıyla daha güvenli bir şekilde devam ettirilebilir, hem Android hem de IOS tabanlı cihazlarda kullanılabilmektedir. 

Google Authenticator Hangi Alanlarda Kullanılır?

Google Authenticator kullanım alanı oldukça geniştir. Günümüzde hemen her şey mobil cihazlardan yapılan işlemlerle birlikte yürür. Bankacılık işlemleri, alışveriş siteleri ve borsa işlemleri gibi maddi kayıp yaşanabilecek ve güvenlik riski taşıyan durumlarda Google Authenticator uygulaması kullanılabilmektedir. 

Google Authenticator ile oluşturulan iki adımlı doğrulama, aktif hale getirilen her uygulamada güvenliğin sağlanmasını amaçlar. Hem kişisel verilerin hem de maddi varlığın çalınması ya da kötü amaçlarla kullanılmasını önleyen Google Authenticator, güvenlik önlemi uygulamaları arasında en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. 

Google Authenticator, kullanıcının talep ettiği uygulamalara tek seferlik 6 haneli doğrulama kodları göndererek o uygulama içerisindeki veri güvenliğini sağlamış olur. Genellikle bankaların, çevrimiçi alışveriş sitelerinin, borsa ve finans uygulamalarının girişlerinde kullanılan Google Authenticator ile hem hızlı hem de kolay bir güvenlik bariyeri oluşturulur. 

Google Authenticator Güvenli Midir?

Profesyonel bir güvenlik çözümü sunan Google Authenticator, Google’in sunduğu en güvenilir ve en çok geçerliliği bulunan hizmetler arasındadır. Google Authenticator mobil uygulamalar üzerinden idame ettirdiğimiz hayatımızı, hesap bilgilerimiz, kişisel verilerimiz ve çok daha fazlasına çeşitli şekillerle ulaşmaya çalışan şirket ya da kişilere karşı koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır. 

Binlerce kullanıcısı bulunan Google Authenticator, nitelikli bir güvenlik protokolü bulundurmaktadır. İki adımlı güvenlik doğrulama uygulamalarına referans olan Google Authenticator, oldukça basit bir uygulama yüzüne sahiptir. Google Authenticator güvenlik katmanıyla birlikte tanımlanan tüm uygulamalar üzerinden verilere erişimi engelleyen iki adımlı doğrulama sistemi, oldukça gerekli ve hayat kurtaran bir öneme de sahip. 

Google Authenticator Avantajları

Google Authenticator, her türlü veriye kolay bir şekilde ulaşabilen kötü niyetli kişiler veya şirketler için kullanıcılara üst düzey güvenlik garantisi vermektedir. Google Authenticator’ın yüklü olduğu cihazlar çevrimdışı olsa bile kullanmaya imkan tanır. Diğer Google Authenticator avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Kullanıcıların sahip olduğu uygulamaları daha güvenli bir şekilde kullanmalarına olanak tanır.
  • Yüksek güvenlikli Google Authenticator ile ekstra bir güvenlik uygulamasına ihtiyaç duyulmaz. 
  • Ücretsiz bir yazılım olduğundan herhangi bir ödenek gerektirmez.
  • Kullanması oldukça pratik ve kolaydır. 
  • Talep edilen uygulamalar için Google Authenticator’ın aktif/pasif olma durumunu ayarlamak mümkündür. 
  • Google Authenticator’ı kullanırken cihaz değiştiren kullanıcılar için Authenticator hesabını aktarma seçeneği bulunmaktadır. 
  • Uygulamanın oluşturduğu tek kullanımlık şifrelerin karakterleri görünmemektedir. Böylelikle daha güvenli bir şifreleme tekniği kullanılmış olur. 
  • Tek kullanımlık 6 haneli şifrelerin giriş süresi zaman ayarlı olduğundan şifrenin esas kullanıcı tarafından girilmesi kolaylaşırken, farklı kullanıcıların şifreye ulaşması daha da zor bir hale bürünür. 

Google Authenticator Nasıl Kullanılır? 

Google Authenticator uygulaması mobil cihaza yüklendikten sonra kurulum ve hesap oluşturma işlemi son derece basittir. Uygulamanın yüklenmesinin ardından giriş için 2 farklı seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler arasında Microsoft Hesabı ile Oturum Açmak ve QR Kod ile Oturum Açmak seçeneği bulunur. 

Giriş yapılması istenilen seçenek seçilir ve hesap kişisel değil de iş hesabı olarak kullanılacaksa iş hesabı ekle seçeneğinden gerekli bilgiler eklenebilir. Uygulamanın kurulum işlemi hesap bölümündeki bilgilerin girilmesiyle tamamlanır. Google Authenticator hesabı üzerinden tanımlanan uygulamalara her giriş yapıldığında 6 haneli doğrulama kodu isteyen güvenlik yazılımı, tek kullanımlık şifreler kullanarak daha güvenli bir veri koruması sağlar. 

Tek kullanımlık Authenticator şifrelerinin girişi 30 saniye ile sınırlıdır. 30 saniyeyi aşan girişlerde şifre yenilenmektedir. Google’in en yüksek performanslı hizmetlerinden biri olan Google Authenticator zaman ölçekli şifre ve tek kullanımlık şifre yapısıyla iki adımlı doğrulama isteyenler için en ideal uygulamadır. 

Mesace Global Medya

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir